تصفیه کننده های خانگی؛ خوب یا بد؟!

 

 

تصفیه کننده های خانگی؛ خوب یا بد؟!

 

سرپرست شرکت زرین کولاک سپاهان چنین می گوید :در سال های اخیر میزان فروش دستگاه های تصفیه آب افزایش چشمگیری پیدا کرده و بسیاری از خانواده ها با خرید این دستگاه های خانگی که انواع مختلفی هم دارد، خیالشان را بابت سلامت آب مصرفی شان راحت می کنند.

 

به طور کلی دستگاه های تصفیه کننده آب به دو گروه عمده تقسیم می شوند؛ گروه اول که ارزان قیمت ترند و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند، کار مهمی انجام نمی دهند و فقط ذرات جزئی آب را می گیرند که البته مصرفشان هم مشکلی ایجاد نمی کند اما تصفیه کننده هایی که با نام دستگاه های تصفیه کننده سخت آب به فروش می رسند علاوه بر تصفیه کامل آب، برخی مواد معدنی را به آب شرب اضافه می کنند.

 

نکته مهم اینجاست که این نوع دستگاه ها بر خلاف تبلیغات سازندگانشان املاح مورد نیاز بدن را تامین نمی کنند و برای همه افراد هم مناسب نیستند. به عنوان مثال، این تصفیه کننده های آب برای کاهش سختی آب کلسیم اضافی آب را می گیرند و هر چند به همین دلیل موجب کاهش جرم در لوله های آب می شوند، ولی با این کار سدیم جایگزین کلسیم در آب می شود و بروز عوارضی برای مصرف کنندگان را به همراه دارند البته آبی که با این دستگاه ها تصفیه می شود شور نیست ولی به دلیل سدیم زیاد (مثل آب معدنی های مشابه) سلامت بیماران قلبی و فشار خونی را به خطر می اندازد و در افراد سالم هم می تواند زمینه پرفشاری خون را فراهم کند.

 

هر آبی، معدنی نیست!!

 

خیلی ها فکر می کنند هر نوع آبی که در بطری به فروش می رسد همان آب معدنی است در حالی که به گفته دکتر سماک، این یک باور رایج نادرست است و همه بطری های آب موجود در مغازه ها معدنی نیستند. در واقع بر اساس استانداردها آب معدنی باید از سفره های زیرزمینی تامین شده و هیچ نوع آلودگی نداشته باشد و با اخذ مجوزهای بهداشتی، در بطری پس از پر کردن آب در کارخانه پلمب شود. در عین حال در آب های معدنی از روش های شیمیایی برای تصفیه استفاده نمی شود در حالی که آب های شربی که در بطری عرضه می شوند، مثل آب لوله کشی مراحل تصفیه را می گذرانند و بر خلاف آب های معدنی نیز حاوی املاح نیستند. پس هنگام خرید علاوه بر استاندارد بودن به برچسب روی بطری هم توجه کنید، چون مصرف آب معدنی به همه افراد توصیه نمی شود.

 

 

آب را بجوشانیم یا نجوشانیم؟

 

گاهی اوقات در مسافرت های تابستانی با مشکل کمبود آب شرب روبه رو می شویم. البته خیلی ها با جوشاندن آب چاه یا چشمه به صورت موقت هم که شده این مشکل را حل می کنند. آیا این کار باعث تصفیه آب می شود؟ به گفته دکتر سماک، هرچند بسیاری از کارشناسان جوشاندن آب لوله کشی را یکی از مهم ترین روش های از بین بردن آلودگی میکروبی آب شرب می دانند، اما ترکیبات دیگری مثل نیترات که اتفاقا سرطان زا هم هست در نتیجه حرارت و جوشیدن از بین نمی رود.

 

به عبارتی مهم ترین مواد محلول در آب را املاح سدیم، کلسیم و منیزیم تشکیل می دهند و با جوشاندن آب فقط املاح تجزیه شده و از میزان سختی آب کم می شود و میکروب ها از بین می روند، اما آب جوشیده صد درصد سالم نیست و نمی توان با جوشاندن صرف از سلامت آب مطمئن شد.

در اینجا چند سوال پیش می اید که در مقالات بعد به آن ها توضیح می دهیم.

آب های آشامیدنی زرین کولاک سپاهان بهتر است یا آب های معدنی؟

آب های آشامیدنی شرکت زرین کولاک سپاهان چه ویژگی هایی دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید